Management Team

Mr. Leung Yam Cheung

Executive Directors

Mr. Leung Yam Cheung (梁任祥) (“Mr. Leung”), aged 62, is our chairman and executive Director. He has accumulated over 30 years of experience in the formwork works industry, having first started as a formwork works apprentice in the late 1970s in Hong Kong. Drawing on his experience in the formwork works industry, Temmex commenced its operations in 1998. He was appointed as our Director on 31 May 2019 and re-designated as our executive Director on 4 November 2019. Mr. Leung is primarily responsible for formulating the overall development strategies and business plans, and overseeing the general management and daily operations of our Group.

Mr. Cheung Kit Hung

Executive Directors

Mr. Cheung Kit Hung (張傑鴻) (“Mr. Cheung”), aged 44, was appointed as our Director and chief executive officer and re-designated as our executive Director on 4 November 2019. Mr. Cheung is primarily responsible for overseeing the sales, quantity surveying and the client communication functions of our Group.

Prior to joining our Group, Mr. Cheung accumulated over three years of experience in the sales of construction equipment in Hong Kong. In this regard, he worked at Advance Equipment Services (Hong Kong) Limited as a sales representative from September 1997 to February 2000, a company principally engaged in the design, manufacture and erection of steel scaffolding. Mr. Cheung then worked as a sales supervisor at RMD Hong Kong Limited (renamed as RMD Kwikform Hong Kong Limited in November 2000) from April 2000 to July 2001, a company principally engaged in the provision of formwork works, falsework and shoring solutions to the global construction industry.

Mr. Cheung obtained a certificate of completion in the general course for clerks of works from the Hong Kong College of Technology in June 2002. Mr. Cheung passed the examination in the training course on safety management for managers and obtained a certificate of completion from the Hong Kong Productivity Council in September 2002. Mr. Cheung further obtained his Higher Certificate in Building Studies (part-time) from The Vocational Training Council of the Hong Kong Institute of Vocational Education in Hong Kong in July 2004.

Mr. Leung Wing Hoi

Executive Directors

Mr. Leung Wing Hoi (梁榮海) (“Mr. WH Leung”), aged 39, was appointed as our Director and re-designated as our executive Director on 4 November 2019. Mr. WH Leung is mainly responsible for overseeing the computer and system design functions of our Group.

Mr. WH Leung has over 14 years of experience in the digital media and information technology industry. In this regard, Mr. WH Leung began his career as a junior designer at iConcept Design & Multimedia Co. Limited from June 2004 to August 2004 and i010.com International) Limited from August 2004 to August 2005. Mr. WH Leung later worked at PacificLink iMedia Limited from October 2006 to July 2015, with his last position being an associate creative director. Mr. WH Leung also enjoyed a short stint at Pixo Punch Limited as a creative director from July 2015 to March 2016. Mr. WH Leung served as a creative director of each of Accenture Plc from April 2016 to November 2017 and As One Interactive Limited from April 2018 to April 2019.

Mr. WH Leung obtained his bachelor of arts degree (visual communication) majoring in digital media from the KvB Institute of Technology (now known as the Raffles College of Design and Commerce) in Australia in July 2005.

Mr. Leung Wing Chun

Executive Directors

Mr. Leung Wing Chun (梁榮進) (“Mr. WC Leung”), aged 35, was appointed as our Director and re-designated as our executive Director on 4 November 2019. Mr. WC Leung is mainly responsible for overseeing the overall project management and the operations of the business of our Group.

Mr. WC Leung underwent his apprenticeship as a personal assistant to Mr. Leung from July 2002 to May 2013. Mr. WC Leung then joined our Group as a project manager of Temmex since June 2013, and is primarily responsible for overseeing and supervising various projects of Temmex and acts as the key point of contact at work sites. After four years of training as a project manager, he was promoted and has been a director of Temmex Brothers since July 2017.

Mr. WC Leung obtained his Certificate of Safety Supervisor (Construction Industry) issued by Origin Production Limited trading as The Hong Kong Safety Training Association in April 2007.

Mr. Yau Sheung Hang

Non-executive Director

Mr. Yau Sheung Hang (丘尚衡) (formerly known as Yau Ngan Fei (邱雁飛)) (“Mr. Yau”), aged 46, was appointed as our Director and re-designated as our non-executive Director on 4 November 2019. Mr. Yau is mainly responsible for providing strategic advice to our Broad.

Mr. Yau has gained over 12 years of experience in audit, tax, accounting and company secretarial matters. In this regard, he worked as an audit clerk at Simon Choy & Co. from May 2009 to March 2013 and a senior audit manager at W.H. Shum & Co. from November 2017 to November 2018. He has been a director of Charmway Strategic Limited (formerly known as Global Prospect Limited) since June 2007 and the sole director of Harold Accounting Services Limited since April 2016.

Mr. Yau obtained his bachelor of arts degree in translation from the Lingnan College Hong Kong (now known as the Lingnan University) in November 1997, and his master of science degree in professional accounting and corporate governance from the City University of Hong Kong in February 2009. Mr. Yau has been a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since October 2017.

Mr. Ng Lin Fung

Independent non-executive Directors

Mr. Ng Lin Fung (吳連烽) (“Mr. Ng”), aged 79, was appointed as an independent non-executive Director on 2020. He is responsible for the supervision and provision of independent judgement to our Board.

Mr. Ng has over 50 years of experience in the banking and finance industry in Hong Kong. He worked at Nanyang Commercial Bank in Hong Kong from 1965 to 1999, with his last position being a deputy general manager. Mr. Ng has been the chairman of International Po Fung Finance Holdings Limited since 1999.

Mr. Ng has held and currently holds advisory positions in various institutions. In this regard, he was the Hong Kong affairs adviser to each of the Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council and Xinhua News Agency (Hong Kong Branch) on Hong Kong affairs between 1995 to 1997; was a committee member of each of the 6th, 7th and 8th of the Fujian Province Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference between 1992 to 2001; has been a member of the Election Committee of the Hong Kong Special Administrative Region of the National People’s Congress since 1998; was the president and has been an honorary president of the Hong Kong Chinese Importers’ & Exporters’ Association from 1995 to 1998 and since 1999, respectively; was a committee member and has been an honorary committee member of The Chinese General Chamber of Commerce, Hong Kong from 1999 to 2014 and since 2015, respectively; and has been the president of The Hong Kong Chi Tung Association Limited since 2017.

Mr. Lam Kwong Siu

Independent non-executive Directors

Mr. Lam Kwong Siu (林廣兆) (“Mr. Lam”), aged 86, was appointed as an independent non-executive Director on 4 November 2019. He is responsible for the supervision and provision of independent judgement to our Board.

Mr. Lam has over 15 years of experience in the banking sector in Hong Kong. In this regard, he has been a non-executive director of Bank of China International Limited (formerly known as BOCI Capital Limited) since July 2002 and the vice chairman of BOC International Holdings Limited since October 2001.

Mr. Lam has been an independent non-executive director of each of (i) Fujian Holdings Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 181) since December 2003; (ii) Xinyi Glass Holdings Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 868) since August 2004; (iii) Yuzhou Properties Company Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 1628) since October 2009; and (iv) Far East Consortium International Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 35) since September 2011. Mr. Lam was also an independent non-executive director of CITIC International Financial Holdings Limited, a company formerly listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 183) from September 1996 to November 2008, Vico International Holdings Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 1621) from January 2018 to April 2019, and China Overseas Land & Investment Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 688) from September 2003 to June 2020.

Mr. Lam was awarded the Silver Bauhinia Star (SBS) in 2003 and the Gold Bauhinia Star (GBS) in 2016 by the Government. Mr. Lam was also a deputy of the 10th National People’s Congress from 2003 to 2008, and has been the honorary chairman of the Hong Kong Federation of Fujian Associations Limited since 2009, the life honorary chairman of the Hong Kong Fukien Chamber of Commerce since 2011, the vice chairman of the Fujian Hong Kong Economic Co-operation since 2007, the life honorary chairman of The Chinese General Chamber of Commerce since 2008, an adviser to the Hong Kong Chinese Enterprises Association since 2008 and the honorary president of The Chinese Bankers Club of Hong Kong since 1992.

Mr. Chu Hau Lim

Independent non-executive Directors

Mr. Chu Hau Lim (朱孝廉) (“Mr. Chu”), aged 54, was appointed as an independent non-executive Director on 2020. He is responsible for the supervision and provision of independent judgement to our Board.

Mr. Chu has over 28 years of experience in professional auditing, consulting, corporate accounting and financial management. In this regard, Mr. Chu worked at Byrne & Co. from October 1988 to March 1990, with his last position being an audit semi-senior. Mr. Chu then worked at Fan, Mitchell & Co. from July 1992 to May 1996, with his last position being a senior audit manager. From October 1996 to February 2006, Mr. Chu worked at PricewaterhouseCoopers, with his last position being a senior manager of the assurance division. Mr. Chu also worked as the chief financial officer of Agile Property Holdings Limited (now known as Agile Group Holdings Limited), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 3383) from July 2006 to January 2011 and G.T. Land Holdings Limited from February 2011 to March 2012. Mr. Chu was an executive director and the chief financial officer of Greenland Hong Kong Holdings Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 337) (formerly known as SPG Land (Holdings) Limited) from April 2012 to October 2012. Mr. Chu was an executive director of SQ Technology Holdings Limited, a company listed on the Taipei Exchange (stock code: 3219) from October 2015 to October 2016. Mr. Chu was the chief financial officer from October 2016 to August 2018, the company secretary as well as an authorised representative, both from February 2017 to July 2018, of Ta Yang Group Holdings Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 1991). He was an independent non-executive director of Power Financial Group Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 397) from September 2017 to April 2020. He has been the chief financial officer of TFG International Group Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 542) since September 2018.

Mr. Chu obtained his master of business administration (MBA) degree at the Heriot-Watt University in the United Kingdom in July 1997. Mr. Chu has been a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since January 1991, and was an associate of The Chartered Association of Certified Accountants (now known as the Association of Chartered Certified Accountants) from October 1990 to October 1995, and has then been a fellow of The Chartered Association of Certified Accountants since October 1995.

Mr. Leung, Ka Ho Raymond

Independent non-executive Directors

Mr. Leung, Ka Ho Raymond (梁家浩) (“Mr. Leung KH”), aged 52, was appointed as an independent non-executive Director on 2020. He is responsible for the supervision and provision of independent judgment to our Board.

Mr. Leung KH has over 31 years of experience in the construction industry and possesses extensive knowledge in planning and managing construction projects of various nature. Mr. Leung KH is currently an executive director, the chairman and the chief executive officer of Chi Ho Development Holdings Limited, a company principally engaged in renovation, maintenance, alteration and addition works and fitting-out works services in Hong Kong, and a company listed on GEM of the Stock Exchange (stock code: 8423).

Mr. Leung KH worked initially as a trainee quantity surveyor and was promoted to assistant quantity surveyor in Shui On Building Contractors Limited from January 1989 to June 1990. He was then employed as an assistant quantity surveyor and was promoted to quantity surveyor from June 1990 to September 1991 in Maeda Corporation where his duties included quantity surveying works, tendering works and civil engineering measurement works. From August 1992 to September 1993, he was employed by Wecon Limited initially as an assistant site agent and was promoted to site agent. From November 1994 to March 1996, he joined Laws Real Estate Agency Limited as an assistant project manager where he took lead of building development, ongoing maintenance, re-fitting-out and renovation projects from the conceptual design to implementation. For the period from July 1996 to September 1998, Mr. Leung KH worked initially as a project manager and was promoted to contracts manager in Wang On Construction Company Limited where his responsibilities included, among other things, taking up project management, monitoring site progress and control and coordination among subcontractors. He then joined Tat Hing Construction Company Limited in September 1998 as a director and resigned in April 2002. From August 1998 to August 2002, Mr. Leung KH also joined Lee Shing Yue Construction Company Limited initially as a project manager and was then elected as a technical director where his duties included, among others, overall contract administration and project management.

Mr. Leung KH obtained his higher diploma in building from City Polytechnic of HongKong (currently known as the City University of Hong Kong) in November 1991 and a bachelor’s degree of science in building from the South Bank University in the United Kingdom in June 1992. Mr. Leung KH obtained his master’s degree of science in architecture from the University College London in the United Kingdom in March 1995.

Mr. Leung KH has been a member of Australian Institute of Building since March 2001, a member of the Chartered Institute of Building since July 2002, a member of the Hong Kong Institute of Construction Managers (previously known as Hong Kong Institute of Builders) since April 2007, and a member of the Contractor’s Authorised Signatory Association Limited since December 2008. Mr. Leung KH had served in Government body. For the period from January 2011 to December 2012, Mr. Leung KH was appointed by the Building Authority as a member of Minor Works Contractors Registration Committee Panel.